• Какво представлява частното съдебно изпълнение?
Законът за частните съдебни изпълнители е приет през 2005г.
Частният съдебен изпълнител е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни и публични вземания.
Физическите лица и търговските дружества могат да възлагат на частния съдебен изпълнител и събирането на граждански и търговски вземания.
Държавата и Общините могат да възлагат на частния съдебен изпълнител и събирането на частни и публични вземания.
Частният съдебен изпълнител е независим и при изпълнение на своите функции се подчинява само на закона.
Съдебният изпълнител пристъпва към изпълнение по молба на заинтересованата страна на основание представен изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение.
• Изпълнителен титул /акт подлежащ на изпълнение/
Изпълнителен титул е акт на държавен орган, който удостоверява, че лицето, в чиято полза е издаден, разполага с право на принудително изпълнение за реализиране на своя претенция срещу длъжника /за предаване на имот или движима вещ, плащане на сума, премахване на незаконна постройка, продажба на делбен имот и пр./.
Основни видове изпълнителни титули:
1. Изпълнителен лист /издава се от държавен съд/.
2. Изявление за пристъпване към изпълнение по Закона за особените залози.
3. Акт за установяване на публично държавно вземане.
4. Акт за установяване на публично общинско вземане.
5. Наказателно постановление.
6. Други изпълнителни основания изрично посочени в закон.
• Как протича процесът на съдебно изпълнение?
Частният съдебен изпълнител образува дело по искане на взискателя с приложен изпълнителен титул.
Частният съдебен изпълнител налага обезпечителни мерки, като налага запор или възбрана, в зависимост от вида на имуществото. След като ЧСИ получи акта на съда и молбата на кредитора, той образува изпълнително дело. В общия случай изпълнителното производство протича през следните основни фази:
1. Събиране на информация за длъжника и неговото имущество.
2. Налагане на обезпечителни мярки
3. Осребряване на длъжниковото имущество (при парични вземания)
4. Удовлетворяване на кредиторите - с изплащане на целия или част от дълга (при парични вземания) или с удовлетворяване на непаричното вземане (предаване на движими вещи и пр.).
• Какво е необходимо да започнете изпълнително производство?
Гражданите, фирмите, Общините и Държавата трябва да се снабдят с изпълнителен лист или друг акт подлежащ на изпълнение /изпълнителен титул/..
Трябва да се обърнат към Частен съдебен изпълнител, като подадат искане за образуване на изпълнително дело. Към искането се прилага оригинал на изпълнителен титул /изп.лист или друго/.
По частните вземания, ако не е възложено по чл.18 ЗЧСИ определяне начина на изпълнение от съдебният изпълнител, в молбата взискателят е длъжен да укаже начина на изпълнение - способ за реализация на претенцията /запор,възбрана,опис/.
• Как да избера частен съдебен изпълнител за изпълнение на моето искане ?
Всеки частен съдебен изпълнител има район на действие – това е територията, на която той може да извършва принудително изпълнение. Районът на действие на частния съдебен изпълнител съвпада с района на съответния окръжен съд.
Списък с действащите съдебни изпълнители и техните райони и може да намерите на електронният адрес на Камарата на частните съдебни изпълнители - http://www.bcpea.org/viewpage.php?page_id=37 .
Молбата за изпълнение по правило се подава до съдебния изпълнител, в чийто район се намира местожителството на взискателя, на длъжника или движимите и недвижими вещи, върху които е насочено изпълнението.
• Какви такси се заплащат, за да получите вземанията си чрез частен съдебен изпълнител? Кой плаща тези такси?
За извършване на изпълнителни действия частният съдебен изпълнител събира такси, чийто размер е определен в Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ.
Таксите и разноските се плащат от взискателя (кредитора) авансово - при образуване на изпълнителното дело и преди извършване на съответното изпълнително действие. Освен това, длъжникът дължи т.нар. пропорционални такси към частния съдебен изпълнител, които се формират пропорционално от размера на задължението му.
Някои основни такси по Тарифата за таксите към ЗЧСИ заплащани от взискателя:
1. Образуване на изпълнително дело – 20 лева без ДДС.
2. Проучване на имущественото състояние на един длъжник – 50 лева без ДДС.
3. Връчване на призовка, уведомление – 20 лева без ДДС.
4. Изпращане по пощата на призовка, уведомление – 10 лева без ДДС.
5. Налагане на запор или възбрана – 15 лева без ДДС.
6. Извършване на опис на имущество – 1,5 % от размера на дълга.
7. Принудително отнемане и предаване на движими вещи – 2 % от стойността на вещите.
Таксите се заплащат от взискателя, но са за сметка на длъжника /те се начисляват към дълга, събират се от длъжника и се връщат на взискателя.
• Образувал съм дело при съдебен изпълнител. След това длъжникът ми плати направо по моята сметка. Мога ли да прекратя изпълнителното дело
В случай, че сте си получили дължимата сума, следва съответните такси да се преведат на съдебният изпълнител.
Таксите по съдебното изпълнение се дължат винаги независимо от начина на плащане /направо на взискателя или чрез съдебният изпълнител/, съобразно решение на Решение № 640 от 04.10.2010 г. на ВКС - http://www.bcpea.org/uploads/pdf/sudebna_praktika/Reshenie640_04_10_2010_na_VKS.PDF
Възражението се подава в 14 дневен срок от получаване на покана за доброволно изпълнение в съда който е издал заповедта за изпълнение. Бланка за възражение може да изтеглите от интернет или да ви се предостави от адвокат. Подаване в кантората на съденият изпълнител може да не се счита за редовно от съда, издал заповедта за изпълнение.
2007-2023 © Deliannikolov.com. All Rights Reserved. Уебдизайн от SWS